وبلاگ

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

در این مقاله میخواهیم به بررسی بهترین رنگ پوششی برای فلزات بپردازیم. رنگ آمیزی و پوشش‌دهی که از جمله محصولات جهان فلز  میباشد از مهمترین مسائلی است که در ساختمان‌ها، موارد صنعتی مانند رنگ آمیزی مخازن و لوله‌ها، پوشش دهی کشتی‌ها کاربرد دارد.

رنگ‌های سنتی مقاومت کافی در برابر شرایط و عوامل محیطی، عوامل شیمیایی، و خاصیت ضد جلبک و ضد خوردگی را فراهم نمیکند و در پی آن عمر مفید کمی دارد. به همین منظور استفاده از علم پلیمر و رنگهای پایه رزین اپوکسی، کفپوش پلی یورتان، پلی استر، رنگ آکریلیک توانسته تا حدود زیادی مشکلات پیشین را حل کند. یکی از رنگهای پر کاربرد برای پوشش دهی، رنگ اپوکسی است. این نوع رنگ از رنگ پلی یورتان ارزان قیمت‌تر است. مشکلات آلاینده رنگ پلی استر و سایر رنگها با حلال‌های شیمیایی خطرناک مانند تینر و تولوئن و … را ندارد.

از آنجایی که اجرای آسانی دارد کاربرد زیادی خواهد داشت. کفپوش اپوکسی متشکل از بیس فنل A است که برای استفاده در رنگها باید یک ماده سخت کننده یا به اصطلاح هاردنر داشته باشد. دو نوع هاردنر مختلف در تهیه رنگ اپوکسی به کار میرود که عبارتند از هاردنر پلی آمید و هاردنر پلی آمین. این دو نوع هاردنر بسته به نوع کاربری در یک رنگ پوششی به کار میرود. طیف گسترده‌ای از رنگهای اپوکسی موجود است.

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

برای مثال رنگ اپوکسی زینک ریچ، رنگ کولتار اپوکسی، رنگ آهن اپوکسی، پرایمر زینک فسفات اپوکسی، پرایمر زینک کرومات اپوکسی، رنگ رویه اپوکسی پلی آمید براق، نیمه براق و مات، رنگ میانه اپوکسی پلی آمید برای آب آشامیدنی از رنگهای اپوکسی میباشد. از ویژگیهای بارز آنها عمر طولانی، چسبندگی عالی به سطوح زیرین، شستشوی آسان، اجرای سریع و آسان، تعمیرات اندک، مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی نظیر اسید و باز، مقاومت عالی در برابر تنشها و سایش‌ها، مقاومت خوب در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی، و خاصیت ضد جلبک برای سازه فلزی کشتیرانی میباشد.

 

خاصیت زد زنگ پوشش اپوکسی:

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

بهترین رنگ پوششی برای فلزات

آنچه در سطوح فلزی و پوشش دهی آن مهم است خاصیت ضد زنگ زدگی است. اپوکسی زینک ریچ نوعی پرایمر ضد زنگ است که به دلیل وجود فلز روی در ساختار خود در برابر عوامل اکسایش و زنگ زدگی مقاومت عالی دارد . پوشش را با ضخامت بالا یعنی ۲۰۰میکرن برای هر لایه در نظر گرفت که بر روی فلز قابل اجراست .

استفاده از رنگ اپوکسی با هاردنر پلی آمین برای سطوح فلزی برای جلوگیری از خوردگی و چسبندگی مناسبتر یه فلز توصیه میشود. برای مخازن فلزی هر گونه سازه فلزی و کشتیرانی ،خطوط لوله ،سطوح فولادی ،لایه نهایی ،سیستم تک لایه و لایه میانی که در معرض گازها و مواد شیمایی خوردنده قرار دارد  ساختار هاردنر پلی آمینی مقاومت بهتری خواهد داشت.

 

 

نوشته ها مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *